Kuş Lokumu : Masallarda Bir Peri Çıkar Karşınıza Gerçek Hayatta Öğretmen

MASALLARDA BİR PERİ ÇIKAR KARŞINIZA GERÇEK HAYATTA ÖĞRETMEN

 

Ahmet Şerif İzgören kitapları ile üniversite hayatımın ilk yıllarında tanışmıştım. Kişisel gelişim kategorisinde yer alsa da kitapları, o can sıkıcı “beş adımda üç adım” attıran kitaplardan değil.

Geleyim ‘Masallarda Bir Peri Çıkar Karşınıza Gerçek Hayatta Öğretmen’ kitabına; içerisinde meslekte yeni olan yahut ömrünü adamış öğretmenlerimizin anıları ve Ahmet Şerif İZGÖREN‘in eğitim dünyasına bakışı var. İşini severek yapan tüm öğretmenlerin gözüne bir damla (tamam benim için daha fazlasıydı kabul) yaş asacak tecrübeler var içinde.

 

Devlet okullarında bazen yeni öğretmenlerin karşısına heves törpüsü yıllanmış öğretmenler çıkabiliyor. Onları şu sözüyle her yerde tanıyabilirsiniz; “Aman hocam başımıza iş çıkartma şimdi” ya da “Hocam boş ver, o çocuktan adam olmaz” Bu kitabı okursanız onlara kulak asmayınca yaşayacağınız güzelliklerden bir demet sunulmuş olacak size. Tabi burada okuyacağınız içinize sıcaklık, gözünüze bir damla yaş konduran şeyleri özel sektörde gerçekleştirmeniz mümkün değil onu da baştan söyleyeyim öğretmenlerim. Çünkü özel sektörde özgürlük alanı yoktur öğretmen için de öğrenci için de ama her halükârda tüm öğretmenlerimizin okumasını kesinlikle tavsiye ederim, asla pişman olmayacaksınız.

 

 Şöyle bir alıntıyla da noktalayayım yorumu; 

 

“Bizde eğitim sisteminin gelişimiyle ilgili en çok tartışmanın yapıldığı yer olan özel okullarda da hep sistem konuşulur, “Montessori mi kullanalım, Natural Approach mu” diye havalı terimli tartışmalar yapar yöneticiler. Aslında hak ettikleri ücreti alan, öğrenciye müşteri muamelesi yapılmayan, mutlu bir atmosferde derse giren, yetkin öğretmenlerden bir ekip oluşturmayı başardığınızda olacaklara inanamazsınız. Çoğu aslında gündüz otelcilik hizmeti veren özel okul yöneticilerine küçük bir tavsiye; teknolojiye yatırdığınız parayı, öğretmenlere yatırın. Sonra isterseniz sınıfa akıllı tahta yerine ütü masası koyun, o öğretmenler ve o çocuklar harikalar yaratırlar okulunuzda. Bir ülkedeki eğitim kalitesi, o ülkedeki öğretmen kalitesinden ne bir gram fazladır ne de bir gram az.”